1396/07/26


قواعد مهم ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ

با رعایت قواعد صحیح بازاریابی از طریق ایمیل، این روش هنوز هم میتواند بهترین و ساده ترین راه برای ارتباط با مشتریان بالقوه شما باشد. با این مقاله موبودید همراه باشید.

فهرست مهمترین قواعد ایمیل مارکتینگ موثر که جفری جیمز، مشاور بازاریابی و کارشناس امور کسب و کار در آخرین مقاله خود، شرح داده است:

مهمترین قواعد بازاریابی ایمیلی

1. لیست مخاطبین را تا حد ممکن اصلاح کنید

مهم نیست چه تعداد ایمیل در فهرست شما جای داشته باشد، بلکه آنچه در بازاریابی اهمیت دارد این است که چند درصد از مشتریان بالقوه به ایمیلهای شما پاسخ میدهند. بهتر است تمام مخاطبانی را که احتمالا اصلا ایمیل شما را باز نمیکنند، از لیست خود حذف کنید و این امکان را برای آنها فراهم کنید که اشتراک خود را از سلسله آگهیهای شما لغو کنند.

2. ایمیلها را در ساعت کاری ارسال نکنید

مطالعات متعددی نشان داده اند که ایمیلهایی که برای بازاریابی ارسال میشوند، اگر در ساعات کاری که سایر ایمیلهای تجاری و حرفه ای رد و بدل میشوند ارسال نشوند، بهتر مورد بازدید قرار میگیرند.

3. عنوان کوتاه و مرتبطی برای ایمیل خود انتخاب کنید

مطالعات بازاریابی میگویند ایمیلهایی که عنوان آنها از 2 تا 3 کلمه تشکیل شده است، نسبت به ایمیلهایی که عنوان آنها یک جمله طولانی و کامل است، بیشتر باز میشوند و مورد مطالعه قرار میگیرند . به علاوه تیزر مطلب (به شماره 5 رجوع شود) باید جمله ای باشد که عنوان ایمیل شما را تکمیل کند و موضوع کار شما را به صورت موجز و موثر شرح دهد.

4. از نام کوچک مخاطب استفاده کنید

به استثنای زمانی که فرهنگی رسمی را تبلیغ میکیند و فرمالیته اداری برای آن ارزش محسوب میشود، بهتر است ایمیل خود را طوری شروع کنید که گویی برای همکار خود نامه مینویسید و از تشریفات مصنوعی خودداری کنید.

5. در 20 کلمه اول ایمیل خود، به یک نکته یا مزیت مهم اشاره کنید

هنگامی که خوانندگان به صفحه اینباکس خود میروند، معمولا به جز نام فرستنده و عنوان ایمیل، 20 کلمه از شروع ایمیل شما را هم مشاهده میکنند. این جمله ابتدایی میتواند در تصمیم گیری مشتری مبنی بر اینکه ایمیل را باز کند یا نه، نقش مهمی داشته باشد.

6. به صمیمیت غیرواقعی تظاهر نکنید

جملات کلیشه ای مانند "امیدوارم تابستان خوبی داشته باشید" و نظیر آن، نه تنها ریاکارانه به نظر میرسند (چرا که شما دوست یا آشنای نزدیک و صمیمی این افراد نیستید) بلکه ارزش مفهومی ایمیل کوتاهی که میخواهید ارسال کنید را پایین می آورند.

7. ویژگی خاص خود را بیان کنید

ایمیل شما باید این تصور را ایجاد کند که شما، شخصا توجه مشتری را ارزشمند میدانید. نکته جالبی در مورد خودتان، محصول یا شرکتتان بیابید که علاوه بر جذاب بودن، رضایت مشتری را به دنبال داشته باشد. (به نکته 12 دقت کنید)

8. در نوشتن متن ایمیل، به نقطه نظر مشتری توجه کنید

مشتریان بالقوه شما، به خودشان، شغلشان، کسب و کارشان و مشتریانشان اهمیت بیشتری میدهند. اگر در متن ایمیلتان فقط از خودتان، شرکت و نظرات شخصی خود صحبت کنید بدون اینکه اشاره ای به علایق و نگرانیهای مخاطب داشته باشید، آنها احتمالا شانه هایشان را بالا می اندازند و شما را نادیده میگیرند.

9. از صحبت درباره عملیات و توابع شرکت دست بکشید

اغلب اوقات، مشتریان بالقوه دلیلی برای توجه به پروسه های تولیدی محصول شما و حواشی آن ندارند. به جز در موارد بسیار نادری که یک مخاطب در حال تحصیل یا تجربه حوزه فعالیت شما باشد، شرح روند کاری و تولیدی، عملی زاید است که ارزشی برایتان ایجاد نمیکند.

10. از علایم اختصاری ناآشنا و کلمات تخصصی استفاده نکنید

اغلب مخاطبان، به محض دیدن حروف اختصاری ناآشنا یا اصطلاحات فنی و تخصصی که مفهومشان را نمیدانند، خواندن ایمیل را متوقف میکنند. به عنوان مثال اصطلاح CRM، برای افرادی که پیگیر تجارت هستند آشنا و معمول است، ولی در مقابل استفاده از عبارت "سیستم توانمندسازی فروش" ، نابجا و غیرضروری است.

11. به جای استفاده از واژه ها و عبارات انتزاعی، از مثالهای کاربردی استفاده کنید

عبارتی مثل "صرفه جویی در پول و زمان" یا "بهبود بهره وری" به اندازه ای برای مشتریان شما بیرنگ و بی مفهوم است که در پس زمینه ذهنی آنها محو میشود. در عوض یک مثال واقعی ارایه کنید که دقیقا همان چیزی را که مشتری شما احتمالا تجربه خواهد کرد، نشان دهد.

12. بیش از حد از برتری خود تعریف نکنید

افرادی که شما را نمیشناسند، ادعای شما را مبنی بر "بهترین و خاصترین" بودن باور نمیکنند. بدتر از این، ممکن است فرض را بر تکبر یا ریاکاری شما بگذارند و فکر کنند شما حقیقت را بیان نمیکنید. اکثر مردم وثتی یک فروشنده ادعای صداقت و درستکاری میکند، او را به دیده تردید نگاه میکنند.

13. سعی کنید با مشتریان وارد مکالمه شوید

بیشتر مواقع هدف از بازاریابی ایمیلی، مکالمه و ارتباط برقرار کردن با مشتریان است نه فروش محصولات ( مگر در مواقعی که شما برای فروش یک کالای مصرفی تبلیغ میکنید) اول مخاطب را به تبادل ایمیل با خودتان ترغیب کنید و بعد با او قراری برای یک تماس تلفنی کوتاه یا یک ملاقات حضوری بگذارید.

14. از مخاطبان سوالاتی بپرسید که با بله یا خیر پاسخ داده میشوند

راحتترین راه برای اینکه بتوانید با مخاطب خود صحبت کنید، این است که از او سوالاتی با جواب "بله یا خیر" بپرسید. نکته مهم در مطرح کردن این پرسشها،این است که آنها نباید وقت و انرژی زیادی از مخاطب بگیرد. سوال خوب: آیا به این سوژه علاقمند هستید؟ سوال بد: آیا میتوانم برایتان اطلاعاتی ارسال کنم؟

15. بیش از یک مورد فراخوان دعوت به عمل فوری نداشته باشید

هرچه بیشتر از مشتریان درخواست کنید که در همین لحظه چیزی را انتخاب کنند، احتمال اینکه آنها دست به اقدامی بزنند کمتر است. بهترین درخواستی که میتوانید از مخاطبان داشته باشید این است که از آنها بخواهید به ایمیل شما پاسخ دهند.

16. از ارایه آمار و اطلاعات پرهیز کنید

برخلاف تصورات عمومی، جاری کردن سیل اطلاعات به سمت مخاطب، آنها را به خرید محصولات شما ترغیب نمیکند. برعکس، ارایه آمار و اطلاعات به احتمال زیاد راه گفتگوی شما با مشتریان را خواهد بست. این کار شبیه این است که چند صفحه نوشته را دست کسی بدهید و از او بخواهید آن را مطالعه کند و به شما برگرداند.

17. بهترین ترکیب موثر را برای ایمیلهای خود پیدا کنید

همه نکات گفته شده را مورد بررسی قرار دهید. مثلا ابتدا نرخ استقبال از ترکیبهای مختلفی را که میتوانید به عنوان موضوع ایمیل به کار ببرید، بسنجید. بعد از آن، 15 یا 20 کلمه اول ایمیلتان را مورد آزمایش و بررسی قرار دهید و در آخر، نرخ ارتباطات موثر خود را با پیگیری و بررسی تعداد پاسخهایی که منجر به خرید شده اند، برآورد کنید.

 

سمیه شهرآبادی

1396/07/29

منبع: INC

برچسب ها:

نظرات کاربران

مریم پورهمدانی

قواعد مهم ایمیل مارکتینگ بسیار جامع و کامل بود ممنون

تینا

قواعد مهم ایمیل مارکتینگ عالی بود

بهار راد

قواعد مهم ایمیل مارکتینگ جالبه

رضا

قواعد مهم ایمیل مارکتینگ خوب بود

عباسعلی نگین بخت

عالی عالی عالی

فرم نظر سنجی