1396/10/18


رفع فیلتر تلگرام

رفع فیلتر تلگرام

فیلتر تلگرام و رفع فیلتر تلگرام از موضوعات داغ امروز دنیای اینترنت ایران است. تلگرام  با بیش از ۴۰میلیون کاربر در ایران، پرکاربردترین اپلیکیشن در فضای مجازی است که نقش مهمی را در ارتباطات در سال‌های اخیر داشته و توانسته برای اقشار قابل توجهی نیز کسب و کار پر رونق ایجاد کند. کسب و کاری که این روزها تحت تاثیر فیلترینگ قرار گرفته و با آن که تقریبا هر کاربر تلگرام، یک فیلترشکن برای استفاده از این شبکه روی گوشی همراه یا رایانه خود نصب کرده است اما بسیاری از فعالان مجازی، خواستار رفع فیلتر این شبکه پرکاربرد شده‌اند.

در مقاله ای از موبودید که با عنوان "تعداد بازدید روزانه کاربران ایرانی تلگرام از کانالهای تلگرام " داشتیم آمار میزان محبوبیت تلگرام برای کاربران ایرانی مشخص شد. آخرین آمار وضعیت فعالیت کاربران ایرانی در شبکه اجتماعی تلگرام برمبنای رصد روزانه‌ای که از سوی پژوهشگاه ملی فضای مجازی وابسته به مرکز ملی فضای مجازی صورت می‌گیرد، حاکی از این است که تا روز هفتم دی ماه بالغ بر 730 هزار و 701 کانال فارسی در این شبکه به ثبت رسیده و تعداد کل بازدیدهای کانال‌های فارسی شبکه اجتماعی تلگرام نیز در این روز نزدیک به دو و نیم میلیارد برآورد شده است. با این آمار که نشان از محبوبیت و اهمیت تلگرام در بین کاربران ایرانی می‌دهد، باید دید که آینده این اپلیکیشن پیام رسان در کشور چه خواهد شد؟

اخبار فیلتر تلگرام

آخرین اخبار فیلترینگ تلگرام

فردانیوز در تاریخ 17 دی 96 اعلام کرد: از دقایقی پیش برخی از کاربران تلگرام بدون استفاده از فیلتر شکن می توانند از این شبکه اجتماعی استفاده کنند.این در حالی است که رفع فیلتر تلگرام همگانی نیست و این شبکه اجتماعی برای برخی از کاربران همچنان فیلتر است.

گفتنی است که «محمد کاظمی» نماینده مردم ملایر در مجلس درخصوص زمان رفع فیلتر شبکه‌های اجتماعی، گفت: احتمالا با تمام شدن اغتشاشات خیابانی روزهای اخیر گذشته شهرهای مختلف و امرار معاش بسیاری از افراد جامعه از طریق این فضا به زودی فیلتر شبکه اجتماعی تلگرام برداشته خواهد شد.

 

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس: "مقامات ایرانی قرار است تلگرام را که در جریان تظاهرات ضد دولتی در شهرهای این کشور فیلتر کرده بودند را رفع فیلتر کنند.دسترسی به پیام رسان تلگرام که توسط تصمیم شورای عالی امنیت ملی در روز 31 دسامبر مسدود شده بود، قرار است در آینده رفع فیلتر شود. پیشتر در 5 ژانویه، اینستاگرام رفع فیلتر شده بود. پیش از این، «محمدجواد آذری جهرمی»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تهدید کرده بود که تلگرام را کاملا مسدود می کند مگر آنکه کانال های تروریستی بسته شود.

 

چه سازمانی تلگرام را فیلتر کرده است؟

به گفته «محمدجواد آذری جهرمی»، فیلترینگ‌های اخیر به دستور شورای امنیت ملی صورت گرفته و وزارت ارتباطات نقشی در آن ندارد.

آفتاب نیوز نوشت: برخی رسانه‌ها نوشته‌اند که تلگرام به دستور رییس‌جمهور رفع فیلتر می‌شود.این خبر را برخی سایت‌ها خبری منتشر و مدعی شد‌ه‌اند که این مساله در جلسه شورای عالی فضای مجازی مطرح شد.

 

به گزارش مشرق، کانال تلگرام افکارنیوز نوشت: دقایقی پیش برخی کانال‌های خبری تیتر زدند "با دستور مستقیم رئیس جمهور تلگرام رفع فیلتر خواهد شد". این در حالی است که «رمضانعلی سبحانی فرد»عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، گفت: "فیلتر تلگرام توسط شورای عالی امنیت ملی انجام شده و رفع فیلترینگ آن باید بر مبنای تصمیمات این شورا، مورد بررسی قرار گیرد." به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از خانه ملت، «رمضانعلی سبحانی فرد»گفت: "عده ای از شرایط و ظرفیت تلگرام سوءاستفاده کردند و شرایط خشونت و اغتشاش را به وجود آوردند که بر همین مبنا شورای عالی امنیت ملی تصمیم به فیلتر تلگرام گرفت."

رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تصمیم گیری درباره فیلترینگ توسط دستگاههای تصمیم گیر بالاتر، از جمله شورای عالی امنیت ملی انجام شد، افزود: برای رفع فیلترینگ باید دید که تصمیمات شورای عالی امنیت ملی چه بوده است و مبتنی بر تصمیمات، اگر زمینه فراهم باشد رفع فیلتر تلگرام مورد بررسی قرار می گیرد و در این زمینه تصمیم گیری می شود.

عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، تصریح کرد که دستگاههای مختلف همانند شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی امنیت ملی در شرایطی که مسائل این چنینی رخ می‌دهد می‌توانند درباره فیلترینگ تلگرام تصمیم بگیرند.

 

 شرط رفع فیلتر تلگرام

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، «بهروز نعمتی» سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، یکشنبه 17 دی‌ماه در نشست خبری با اشاره به جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس که پیرامون ناآرامی‌های اخیر در کشور برگزار شده بود، گفت: امروز جلسه مشورتی با مسئولان شورای عالی امنیت ملی و وزرای اطلاعات و کشور و سردار «سلامی» جانشین فرمانده سپاه پاسداران و نیز سردار «اشتری» فرمانده ناجا و آقای علی عسگری رئیس سازمان صداوسیما پیرامون بررسی ابعاد مختلف اغتشاشات در روزهای اخیر داشتیم و نمایندگان مجلس و برخی اعضای کمیسیون نیز مواردی را مطرح کردند.وی با بیان اینکه فیلترینگ تلگرام از سوی شورای عالی امنیت ملی انجام شد، مقرر شد با تمهیدات مشخصی فیلترینگ تلگرام رفع شود که این امر بستگی به تعهداتی دارد که تلگرام به کشور می دهد. باید وزارت ارتباطات تعهدات الزام آوری را برای رفع فیلترینگ تلگرام به این سازمان ارائه کند.

 

سمیه شهرآبادی

 

مطالب مرتبط :
 

1396/10/18

نظرات کاربران

مریم پورهمدانی

مطلب رفع فیلتر تلگرام مفید بود.

عسل

رفع فیلتر تلگرام جالب بود

بهار راد

رفع فیلتر تلگرام عالی

بهار راد

رفع فیلتر تلگرام عجب

رضا

رفع فیلتر تلگرام

reza

رفع فیلتر تلگرام جالب بود

نیلو

رفع فیلتر تلگرام آموزنده بود

فرم نظر سنجی