1397/01/31


آیا تلگرام باز می تواند فیلترینگ را دور بزند؟

آیا تلگرام باز می تواند فیلترینگ را دور بزند؟

 با به روز شدن APP Engine  در گوگل، آیا تلگرام باز می تواند فیلترینگ را دور بزند؟ چون با این به روزرسانی امکان دور زدن محدودیتهای فیلترینگ از بین می رود. کمپانی گوگل به تازگی سرویس«App Engine»  خود را به روز رسانی کرده است.  طی آن امکان استفاده اپلیکیشن ها از قابلیت«domain fronting»  جهت دور زدن محدودیت های فیلترینگ را از بین برده استابزاری که تلگرام از آن استفاده می کرد.

پیش از این برخی اپلیکیشن ها همچون پیام رسان Signal برای آن که بتوانند محدودیت های اعمال شده جهت دسترسی به سرویس های خود در برخی کشورها را دور بزنند اقدام به استفاده از شبکه گسترده گوگل با استفاده از روشdomain fronting   می کردند، اما با آپدیت جدید دیگر هدایت ترافیک اپلیکیشنها از این طریق ممکن نخواهد بود.

گوگل در پاسخ به رسانه ها با رد تلویحی فشارهای خارجی اعلام کرده است که حذف قابلیت مذکور جزو برنامه های بلند مدت این شرکت برای به روز رسانی سرویس های ابری این شرکت بوده و اصولاً  domain fronting  هیچ گاه جزوی از قابلیت های سرویس های گوگل نبوده اند.به عبارت دیگر، امکانdomain fronting  به نحوی از خواص جانبی سیستم نرم افزاری خدمات ابری شبکه گوگل بوده و این شرکت هیچ گاه قصد ارائه چنین سرویسی را برای هدایت غیر مستقیم ترافیک اپلیکیشن ها نداشته است و در آینده نیز برنامه ای برای در دسترس قرار دادن آن ندارد.تا به امروز ترفندdomain fronting  به سرویس های اینترنتی اجازه می داد تا از سرورهای گوگل به عنوان یک پراکسی(proxy) استفاده کنند و بدین ترتیب ترافیک آنها جزوی از شبکه گوگل و تحت دامنه Google.com محسوب می شده است. گفته شده تا به امروز اپلیکیشن های مختلفی برای خلاصی از محدودیت های فیلترینگ در کشورهای مختلف از ابزار مذکور استفاده کرده اند.

علاوه بر پیام رسان تلگرام و  Signal، سرویس های دیگری چون  GreatFire.org، Psiphon  از ابزار مورد اشاره استفاده می کرده اند. علاوه بر این گفته شده برخی حملات هکری در دو سال گذشته نیز از domain fronting برای پنهان سازی رد پاها استفاده نموده اند.لازم به ذکر است که این قابلیت بیش از دو سال است که در دسترس قرار دارد، اما به نظر می رسد اقدامات اخیر برخی دولت ها از جمله روسیه برای مسدود سازی آی پی های گوگل و سایر سرویس دهندگان بزرگ خدمات ابری که به منظور مسدودسازی دسترسی به برخی اپلیکیشن ها مثل تلگرام انجام گرفته سبب شده تا غول دنیای جستجو دست به چنین اقدامی بزند.

با این اوصاف آیا تلگرام می تواند محدودیتهای فیلترینگ را دور بزند؟

 گوگل امکان دور زدن فیلترینگ را مسدود کرد 

سمیه شهرآبادی

 

مطالب مرتبط :

1397/02/01

نظرات کاربران

فرهاد عبدالهي

حذف انستاگرام

مریم پورهمدانی

آیا تلگرام باز می تواند فیلترینگ را دور بزند؟ نشد که بشه

مهسا

آیاتلگرام باز می تواند فیلترینگ را دور بزند مفید بود

بهار راد

آیا تلگرام باز می تواند فیلترینگ را دور بزند؟ عجب

رضا

آیا تلگرام باز می تواند فیلترینگ را دور بزند؟ بله

مریم

عالی آیا تلگرام باز می تواند فیلترینگ را دور بزند؟

رامتین

آیا تلگرام باز می تواند فیلترینگ را دور بزند؟ خیر

مرمر

آیا تلگرام باز میتونه فیلترینگ را دور بزنه؟ هوووم اره

reza

آیا تلگرام باز می تواند فیلترینگ را دور بزند؟ حتما

الیما قاسمی

آیا تلگرام باز می تواند فیلترینگ را دور بزند؟ بتونه دیگه:))

فرم نظر سنجی